Demodex-trudníci

Možné příčiny vypadávání srsti u morčat a jiných hlodavců je napadení parazity. Často se u hlodavců setkáváme s drobnými roztoči, kteří dokážou v krátké době zamořit celý chov a dočasně jsou schopni potrápit i člověka.  Roztoči rodu Demodex žijí v kůži a jsou dosti obtížně vyhubitelní. Dobře však reaguje na terapii ivermektinem.

K přenosu na mládě morčete dojde v raném věku kontaktem s matkou, např.při sání. Navíc může trpět buď získanou nebo geneticky vrozenou poruchou imunity. Samice, u jejichž potomků se projevila demodikóza by měly být vyřazeny z chovu.


 
Demodikóza(trudníkovitost) je parazitární kožní onemocnění psů, koček, ale i dalších zvířat a člověka. Parazit má doutníkovitý tvar, délky asi 0,2 –0,4mm a žije ve chlupových váčcích (folikulech). Při onemocnění způsobuje jejich zánět (folikulitidu), jehož důsledkem je vypadávání chlupů v postižené oblasti. Parazit se množí přímo na hostiteli a má několik vývojových stadií (vajíčko, larva nymfa a dospělec). Celý cyklus se odehrává v chlupovém folikulu. Parazit sám o sobě neškodí  klinicky . Ke vzniku kožních změn dochází pouze u pacientů geneticky predisponovaných k tomuto onemocnění (současně s přítomností parazita existuje i specifický defekt obranného systému). K přenosu parazita dochází pouze v prvních několika málo dnech po porodu a to přímým přenosem z kůže matky na kůži mláděte. Žádný jiný způsob přenosu nebyl prokázán, tzn, pacient trpící onemocněním nemůže nakazit jiné ani člověka. Vzhledem k tomu, že jediný možný přenos je přímo z matky na mládě, není vhodné matky – nosiče zařazovat do chovu, neboť kromě parazita přenášejí též genetickou predispozici ke vzniku onemocnění a demodikóza se tak může nadále v chovu (a u daného plemene) dále šířit.
 
(Zdroj - MVDr. Jan Rybníček AAVD)


Diagnóza je založena na klinických příznacích a zejména na přímém mikroskopickém průkazu parazita v kožním seškrabu. Diagnóza je díky průkaznosti seškrabu dosti přímočará.
 
Léčba onemocnění je závislá na formě demodikózy. Pokud je zvolena adekvátní léčba, dojde až u 99% případů k vyléčení. Parazit je však velmi odolný a i přes nejagresivnější léčbu pacient zůstává celoživotním nosičem parazita a pokud se jedná o samici, přenáší jej dále na své potomky.

Onemocnění způsobené roztoči. Roztoči jsou typičtí čtyřmi páry končetin a tělem rozděleným na 2 části. Mladší vývojová stadia jsou morfologicky podobná, ale larvy mají pouze tři páry končetin. Uplatňují se jako původci závažných kožních onemocnění kůže jako je demodikóza, svrab, cheyletielóza, trombikulóza, čmelíkovci, zaklíštění a jako vektoři různých infekcí.

Demodikóza je kožní onemocnění související s imunitním stavem pacienta a projevující se zánětem chlupových folikulů a mazových žláz.V současnosti pozorujeme nárůst demodikózy u psů. (Prameny také uvádějí, že tento parazit žije ve 100% populace psů).

 

 

 

(Čerpáno i z článků o psech)

 





TOPlist