Klostridie-Tyzzerova nemoc

 

Tyzzerova nemoc -  se v poslední době šíří chovy morčt a to většinou s fatálními následky. Je způsobena pohyblivou sporulující intracelulární bakterií Clostridium piliforme (dříve Bacillus piliformis). K přenosu infekce dochází fekální kontaminací krmiva nebo předmětů a podestýlky. Postihuje zvířata oslabená stresem, nevhodným prostředím, potravou, parazity, aj.. Nemocná zvířata hubnou, jsou dehydratovaná a mají vodnatý průjem. Stěna střeva je edematická a v proximálním kolonu dochází k lokálním nekrózám sliznice. Játra jsou zasažena fokální nekrózou a myokard je někdy postižen degenerativními změnami. Někdy však může zvíře uhynout aniž se u něho tyto příznaky rozvinou. Jelikož se jedná o intracelulární bakterii, není možné ji prokázat rutinní kultivací. Diagnózu je možné potvrdit jedině patologicky podle vnitřních změn. Léčba nebývá úspěšná.

Z neověřených zdroju: Nemoc má inkubační dobu asi 5-14 dní, při nákaze nakažená zvířata mají průjem a umírají během krátké doby, březí samičky potrácí, umírají mláďata a poté i ostatní.

 

Tyzzerova nemoc je známá např. i u křečků a pískomilů.

Tento článek je věnován pískomilům, ale určitě stojí za přečtení.

Tyzzerova choroba je nemoc způsobena bakterií Clostridium piliforme. Jedná se o grampozitivní sporulující bakterii. To, že sporuluje je velmi nebezpečné, protože je schopná dlouhodobě přetrvávat v prostředí a je těžko zdezinfikovatelná. Je velmi často považována za fatální onemocnění. Je společná myším, potkanům, vlastně většině hlodavců. Většina kmenů bakterie není přenosná z jednotlivých druhů, ovšem některé jsou společné. Proto, je možné je přenést z krmiva, podestýlky či donést z větší kontaminace hlodavců.

Častěji se vyskytuje u mláďat a odstavčat, jelikož nemají ještě vyvinutou imunitu. Má formu akutní a chronickou. Akutní forma je velmi nebezpečná a obyčejně končí úmrtím bez typických příznaků do 48 hodin. Typickými projevy je vodnatý nebo kašovitý průjem. Dokonce se může vyskytnout pouze průjmovité špinění. Průjem se ovšem nemusí objevit vždy.

Chronická forma je často bez projevů a je nebezpečná svým bacilonosičstvím. Projevuje se teprve při stresu nebo jiném oslabením organismu a obyčejně není tak smrtelná jako akutní forma. Dá se léčit antibiotiky, ale je to velmi dlouhodobá léčba a bakterie se mohou z organismu vylučovat ještě 14 dní po léčbě. 

Bakterie napadá tenké a tlusté střevo. Šíří se do jater. Obsahuje toxin, který ničí CNS a srdce a způsobuje paralýzu a ztrátu koordinace.

 

(Zdroj - čerpáno z webových stránek morčat a pískomilů)

www.chs-egeria.websnadno.cz/Zdravi---Tyzzerova-nemoc.html  zde je odkaz na další článek ohledně Tyzzerově chorobě v chovu morčat

 


TOPlist