Plísně

 

Kožní plísně  se můžou vyskytovat společně s kožním svrabem. Klinicky se projevují ložisky s vypadanou srstí, zvýšeným šupinatěním a červenáním kůže. Většinou jsou ložiska nesvědivá, pokud není infekce společně s parazity. Onemocnění začíná nejčastěji na hlavě, kolem očí, uší, na tvářích, někdy se  rozšíří i na další části těla. Při dobrých chovatelských podmínkách po několika týdnech může spontánně vymizet. Nejvnímavější jsou mladí jedinci v době odstavu, nově nakoupení jedinci a  oslabená zvířata (jiným onemocněním, nedostatkem vit. C a pod.). Spory plísní jsou schopné v prostředí přežívat i několik let a každé morče, které s nimi přišlo do styku, může být skrytým nosičem (bez klinických projevů onemocnění). Průkaz je možný pomocí kultivace chlupu a šupinek z kůže.  Léčba trvá několik měsíců. Zahrnuje odstranění kožních krust, často i oholení zvířete,  koupele morčete v antimykotických šampónech, lokální aplikaci antimykotických roztoků a opakované kultivace. Léčbu je třeba provádět až do 2. negativní kultivace vzorku srsti morčete. Dále je třeba aplikovat vit C a a další podpůrné léky pro zvýšení imunity zvířete a především důkladně vyčistit a vydezinfikovat chovné zařízení a všechny místa a předměty, se kterými přišlo morčátko do styku (Savo, Virkon).  Zdravá a nemocná zvířata je od sebe třeba striktně oddělit. Každé nové zvíře je třeba držet v karanténě min 4 týdny.

 Léčba: Imaverol, Nizoral šampon, Nizoral krém, Lamisil 1krát nebo Lamisil, Caneste)n, Canespor roztok apod.

Trichofytoza(plíseň) je houbovité onemocnění. Původce jsou houby podkmene Mycomycetes, třídy Deuteromycetes, čeleďi Dermatophytacae , rodů Trichphyton, Microsporum. Zástupci čeleďi Dermatophytacae jsou kromě saprofytického života schopni parazitovat na kůži a kožních derivátech.Způsobené houbou Trichophyton.

Trichofytoza je kožní plísňové onemocnění. Projevuje se vypadáváním srsti, šupinatěním kůže nebo holými místy kůže bez srsti typického kruhovitého tvaru. Postižený jedinec může býrojem tohoto onemocnění i pro člověka.

 

Existuje vakcína proti trichofytoze(druh plísně) TRICHOPELEN inj. sicc.ad us.vet. používá se jako prevence, první vakcinaci je nutné zopakovat v intervalu cca 10dnů, imunita přetrvává minimálně 1 rok. Dočetla jsem se ale, že se u morčat nedoporučuje, používá se např. u králíků apod.


(Zdroj - Veterinární klinika Uherské Hradiště, web)


 


TOPlist