Morče domácí

Morče domácí pochází z morčete divokého, no jak jinak taky:-)

Ještě před tím než Španělé dobyli Jižní Ameriku, chovali Inkové v oblasti Peru a Chile morčata pro maso a kožešinu. Také je měli pro děti jako mazlíčky. Již tehdy byla morčata různobarevná.

Do Evropy byla dovezena kolem 16.století. Od počátku 18.století jsou chována jako mazlíčci hlavně v Anglii, ale jen v bohatých rodinách. V Anglii byli také v 19.století konány první morčecí výstavy.

Dnes existuje spousta různých plemen s různou barvou, délkou a strukturou srsti, barvou očí i pořizovací cenou.

Chov : Morčata jsou velmi společenská a samičky je vhodné chovat ve skupině. Samci chovaní v páru se můžou časem prát, ale také si můžou velmi rozumět.

Ubytování : Lze je chovat v kleci, plast boxu, či venkovním kotci. Nesmí být ovšem vystavena průvanu na ten jsou choulostivá. V ubykaci musím mít misku na jídlo, jesle na seno (není podmínkou) a nejlépe napáječku na vodu. Jako podestýlka se nám nejlépe osvědčili hobliny.

Pravidelně musíme morčátkům kontrolovat zda nepřerůstají zuby, zastřihávat přerůstající drápky a čistit uši. Není na škodu morčátka čas od času převážit.

Potrava : Nejlépe e krmit pravidelně 2 x denně. Nejdůležitější je seno. Potom zelenina a ovoce, nesmí být přímo lednice (je moc studené a může způsobit problémy se zažíváním).

Např. Mrkev, petržel, celer, červená řepa, paprika, okurka, rajče, fenykl, salát (různé druhy)..... Ovoce obsahuje hodně cukru, tak by ho nemělo být moc např. jablka, jahody, hroznové víno, meloun .....

Pozor musíme dát i nadýmavé zeleniny (kapusta, květák, zelí, kedluben....) a u ovoce a zeleniny která obsahuje hodně vody (meloun, okurka....)

V létě můžeme krmit i čerstvou trávou, pampeliškové listy... (ne z míst kde se venčí psi). Když máme možnost venkovního výběhu, můžeme dát morčátka pást. Musíme ovšem dbát, aby nebyla na přímém slůnci a výběh by měl být krytý proti predátorům (pozor např. na kočky).

Morčátkům rychle dorůstají zuby, tak jim můžeme dát vhodný okus např. větvičky ovocných stromů.

Voda nesmínikdy chybět, nejlépe je podávaná v napáječce.

Pokud krmíme granulemi měly by být s přídavkem vitamínu C, který si morče stejně jako člověk neumí samo vyrobit.

Vitamin C můžeme dodávat také v podobě např. prášku C-Compositum a to hlavně v době nemoci, či nejrůznějších oslabení organismu.

Uši morčat dokáží vnímat ultrazvuk až k hranici 100 kHz.

 

Americký Teddy - US Teddy

Je krátkosrsté morče se zvláštní strukturou srsti. Srst musí odstávat po celém těle a nesmí přiléhat. Srst je hrubá.

Vyskytuje se v různých barevných variacích a z různou barvou očí.

Teddíci se kartáčuji proti srsti a neměli by se koupat(alespoň těsně před výstavou), srst potom ztrácí svou tvrdost. Můžeme použít suchý(práškový) šampon na hrubosrsté psi.

Teddíci poměrně hodně trpí na lupy a plísně. Jejich srsti vyhovuje chladnější teploty, lze je celoročně chovat venku.

 

Bezsrsté morče - Skinny

Skinny morčata jsou téměř bez srsti. Srst mají jen na nose (měla by končit ve výši očí) a nohách. Původní holá morčata byla vyšlectěna v laboratořích a byla bílá a červenooká. Časem  byla vyšlechtěna sposta dalších barev, křížením s morčaty se srtsí.

Skinny x Skinny = Skinny

Morče se srstí x Skinny = Morče SKG(skinny gen)

Morče SKG(skinny gen) x Skinny = 50% Skinny, 50% Morče SKG(skinny gen)

Bezsrstá morčata jsou poměrně choulostivá na teplo, musí být v teple a nesmí být na průvanu.

Kůži můžeme promazávat např. Indulonou (modrou) a po té setřít nadbytečný maz papírovým ubrouskem. Nemažeme ale příliš často, tím kůže strácí schopnost sama si vytvářet maz a přesušuje se.

Bezsrstá morčata mají také větší chuť k jídlu, neboť potřebují větší přísun energie pro udržení tělesné teploty. Více sní a proto také více vyměšují, než morčata se srstí.

 

 


TOPlist