Paraspidodera uncinata-roup

Je téměř nepatogenní roup, jehož dospělci žijí v tlustém střevě morčat. Samička kladou vajíčka, která odchází trusem do prostředí.Tam tato odolná vajíčka přetrvávají a během několika málo týdnů se v nich vyvine infekční larvička (v čerstvém trusu tedy infekční vajíčka nejsou). Pokud je takovéto vajíčko s infekční larvou uvnitř pozřeno dalším morčátkem spolu s potravou, v trávícím traktu se larvička uvolní a postupně dospívá. A celý cyklus se opakuje. Tento parazit není přenosný na žádné jiné zvíře než jen morče a není přenosný na lidi. Vývoj tohoto parazita je přímí. U morčat v dobré kondici je jeho přítomnost naprosto bezpříznaková. U morčat žijících ve špatných podmínkách, a nedostatkem potravy a vitamínů může působit hubnutí dané odebíráním živin ze střevní tráveniny.

Proti tomuto parazitu se docela osvětčil spot-on- Advocate-jedna kapička na kůži za krkem(nedávat březím samicím a mláďatům do 4 týdnů věku).

Jelikož se množí případy, že je paraspidodera na Advoceta či Stronghold rezistentní, lze přeléčit i např. Aldifalem, či Panacurem suspenze. Přeléčuje se cca 3 dny a podává se přímo do pusy 1x denně.

Samozřejmostí je s terapií  zároveň také důkladně vymýt horkou vodou a vydezinfikovat (např.Savo) všechny morčecí ubikace.

Po 1-2 týdnech od přeléčení j e vhodná kontrola trusu.

 

 

(Zdroj. MVDr. Hofmannová Lada, Ph.D.)

 

 

 

 

 

 

 


TOPlist